Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Gminy w Lubaszu
Bip - Strona główna

Dane

Projekt Dobry i Przyjazny Urząd

Obsługa interesantów

Organy władzy publicznej

Prawo lokalne

Oświadczenia majątkowe

Wójt Gminy

Organizacje pozarządowe

Uchwały Rady Gminy

Zarządzenia Wójta Gminy

Opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej »

Rejestr działalności regulowanej

Rejestr instytucji kultury

Skargi i petycje »

Gospodarka komunalna informacja i statystyka

Plan zamówień publicznych

Konkursy na realizację zadań publicznych

Rejestr umów

Ochrona danych osobowych

Informacje o środowisku

Deklaracja dostępności

walidacja css walidacja html

Ochrona środowiska: Obwieszczenie o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu: "Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz" na lata 2016 – 2032".

Lubasz, dnia 16 grudnia 2016 r.

 

 

 

 

 

 

Obwieszczenie Wójta Gminy Lubasz

 

 

 

 

            Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1, art 46 ust. 2 i art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz 353) oraz art. 49 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz 23 ze zm.)

 

podaję do publicznej wiadomości informację, że

 

Wójt Gminy Lubasz postanowieniem znak RG.IV.1615.101.2016 z dnia 16 grudnia 2016 r.  odstąpił od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu:

 

"Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz  na lata 2016 – 2032".

 

 

Z ww. postanowieniem można zapoznać się w biurze nr 206 Urzędu Gminy w Lubaszu ul. B. Chrobrego 37, 64-720 Lubasz lub w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Lubasz (www.bip.lubasz.pl) w zakładce Ochrona Środowiska.

 

 

Niniejsze obwieszczenie uważa się za doręczone w terminie 14 dni od daty jego podania do publicznej wiadomości.

 

 

 

 

 

 

 

 

z up. Wójta Gminy Lubasz

 

         Grażyna Graj

           Sekretarz Gminy

 

 

 

 

Lubasz, dnia 16 grudnia 2016 r.

RG.IV.1615.101.2016

 

P O S T A N O W I E N I E

 

            Na podstawie art. 123. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz 23 ze zm.) art. 46 ust. 2, 48 ust. 1, 2 3, art. 49, art. 57 ust. 1 pkt 2 oraz art. 58 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz 353), zwaną dalej "ustawą ooś"

 

postanawiam

 

odstąpić od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu "Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz na lata 2016 – 2032".

 

U Z A S A D N I E N I E

 

            Zgodnie z art.  48 ust. 1 ustawy ooś organ opracowujący projekty dokumentów, o których mowa w art. 46 pkt 1 i 2 ww. ustawy – w tym również programy usuwania azbestu, może, po uzgodnieniu z właściwymi organami t.j Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska oraz Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym , odstąpić od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli uzna, że realizacja postanowień danego dokumentu nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko.

             W przedmiotowej sprawie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu pismem znak WOO-III.410.681.2016.AM.2 z dnia 13 października 2016 r., a Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Poznaniu pismem znak DN-NS.9012.1417.2016 z dnia 30 września 2016 r. wyrazili opinię o braku koniecznści przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego programu.

            Odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wymaga uzasadnienia zgodnie z art. 48 ust. 3 i art. 49 ustawy ooś.

 

W odniesieniu do art. 49 ust. 1 ww. ustawy:

„Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz na lata 2016-2032” określa działania mające na celu usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz. Materiały zawierające azbest występują głównie na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, ich usunięcie polegać będzie na demontażu płaskich i falistych płyt azbestowo-cementowych z pokryć dachowych i elewacyjnych. Unieszkodliwianie materiałów azbestowych polegać będzie na deponowaniu ich na przystosowanych do tego składowiskach odpadów. Należy zauważyć, iż działania te będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a samo unieszkodliwianie materiałów azbestowych prowadzone będzie poza obrębem Gminy Lubasz. 

„Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz na lata 2016-2032” obejmuje okres od roku 2016 do 2032 i jest dokumentem ogólnym. Dotyczy terenu jednej gminy – Gminy Lubasz. Zadania wyznaczone w omawianym Programie mają na celu usunięcie i unieszkodliwienie materiałów zawierających azbest występujących na terenie Gminy Lubasz.

            „Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz na lata 2016-2032” jest zgodny z dokumentami o zasięgu krajowym, wojewódzkim, powiatowym oraz gminnym, a także przyczynia się do ich wdrażania na terenie Gminy Lubasz. Do ww. dokumentów należą m.in.:

  • Strategia Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko;
  • Program Oczyszczania Kraju z Azbestu;
  • Plan Gospodarki odpadami dla Województwa Wielkopolskiego;
  • Program Ochrony Środowiska dla Województwa Wielkopolskiego;
  • Program Ochrony Środowiska Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.
  • Program Ochrony Środowiska dla Gminy Lubasz.

 

Wymienione powyżej dokumenty zakładają także konieczność usunięcia i utylizacji materiałów zawierających azbest.

            „Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz na lata 2016-2032” ma na celu spełnienie wymogów stawianych ww. dokumentami, przepisami prawa polskiego i Unii Europejskiej, należą do nich m.in.: usunięcie materiałów zawierających azbest z terenu kraju do 2032 roku.

            Realizacja Programu przyczyni się do wdrożenia przepisów prawa Unii Europejskiej na terenie Gminy Lubasz oraz zgodna będzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Realizacja Programu umożliwi rozwój gminy bez negatywnego wpływu na środowisko zalegających mas odpadów niebezpiecznych jakimi są wyroby zawierające azbest.

Realizacja Programu ma na celu rozwiązanie problemów dotyczących gospodarki odpadami niebezpiecznymi na terenie Gminy Lubasz. Przyczyni się do poprawy stanu środowiska poprzez sukcesywne usuwanie i unieszkodliwianie azbestu. Dzięki wdrożeniu Programu mieszkańcy gminy będą mogli korzystać ze środków zewnętrznych, które wpłyną pozytywnie na rozwój selektywnej zbiórki odpadów niebezpiecznych oraz pozwolą na szybkie i zgodne z prawem eliminowanie ww. wyrobów z terenu omawianej gminy.  

 

W odniesieniu do art. 49 ust. 2 ww. ustawy:

W celu określenia oddziaływania na środowisko dokumentu jaki jest „Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz na lata 2016-2032” należy przeanalizować planowane w nim działania. Będą to działania związane z usunięciem i unieszkodliwieniem materiałów zawierających azbest. Zakłada się, że prace budowlane (modernizacyjne) nie będą prowadzone na terenach objętych ochroną prawną.

            Znaczące oddziaływania na środowisko nie będą występować. Istnieje prawdopodobieństwo występowania negatywnych oddziaływań na środowisko, będą to jednak oddziaływania o niewielkim zasięg (dotyczyć będą danej posesji, gdzie usuwane będą wyroby zawierające azbest), będą to oddziaływania krótkotrwałe (czas trwania prac modernizacyjnych nie będzie przekraczać kilku dni – w zależności od wielkości obiektu), będą to oddziaływania jednorazowe, skutki negatywnego wpływu na środowisko będą odwracalne.

            Pomimo chwilowego, krótkotrwałego oddziaływania podczas wykonywanych prac, nie będą występowały inne znaczące oddziaływania na środowisko, a realizacja zadań przyczyni się do poprawy jakości środowiska w perspektywie wieloletniej. Należy także pamiętać, iż stosując odpowiednie metody oraz zalecenia, negatywne oddziaływanie zostanie ograniczone do minimum. Realizacja Programu nie będzie niosła ze sobą oddziaływań skumulowanych lub transgranicznych. Unieszkodliwianie materiałów zawierających azbest odbywać się będzie poza terenem Gminy Lubasz. Stosując odpowiednie metody oraz zalecenia, negatywne oddziaływanie zostanie ograniczone do minimum i nie będzie wpływało negatywnie na stan zdrowia ludzi i stan środowiska w większym stopniu niż kontynuacja użytkowania wyrobów zawierających  azbest.

 

W odniesieniu do art. 49 ust. 3 ww. ustawy:

Na terenie Gminy Lubasz występują następujące formy ochrony przyrody:

  • Obszar NATURA 2000 i Obszar Chronionego Krajobrazu – Puszcza Notecka,
  • Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Noteci.

 

Podsumowanie

Analizując negatywne i pozytywne skutki realizacji „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lubasz na lata 2016-2032” można stwierdzić, iż pomimo chwilowych, o niewielkim zasięgu, negatywnych oddziaływań na środowisko, należy przystąpić do realizacji Programu, gdyż planowane działania przyczynią się do:

  • poprawy jakości środowiska,
  • poprawy zdrowia ludzi,
  • spełnienia wymogów określonych obowiązującymi przepisami prawa,
  • spełnienia wymogów określonych w dokumentach wyższego rzędu,
  • poprawy komfortu życia mieszkańców Gminy.

            Należy pamiętać, iż sam Program jest dokumentem ogólnym, a w jego zapisach nie widnieją zadania mogące długotrwale, znacząco oddziaływać na środowisko. Nie przewiduje się także oddziaływań skumulowanych lub o znaczeniu transgranicznym.

            Realizacja Programu prowadzona będzie na terenach zurbanizowanych, będzie to głównie modernizacja istniejących obiektów budowlanych, na których budowę wydane zostało stosowne zezwolenie. Realizacja Programu nie będzie wpływać w sposób negatywny na formy ochrony przyrody występujące na terenie Gminy Lubasz.

 

Pouczenie

 

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

 

                       

z up. Wójta Gminy Lubasz

 

        Grażyna Graj

        Sekretarz Gminy

 

Otrzymuje:

1. Gmina Lubasz,

2. a/a

 

 

 

Sporządzono w dwóch egz.

 

A.Ł.


   

wstecz

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia

Wybory Prezydenta RP 2020

Nieodpłatna pomoc prawna na terenie Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

Wybory do Sejmu i Senatu RP 2019

Transmisje obrad Sesji Rady Gminy Lubasz

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Wybory samorządowe 2018 »

Prace Rady Gminy »

Przetargi i komunikaty »

Konkursy na stanowisko »

Ochrona środowiska »

Projekty uchwał i materiały na sesje Rady Gminy »

Przydatność wody do spożycia i do kąpieli »

Informacje o stanie mienia

Gminna ewidencja zabytków

Podstawowa kwota dotacji i statystyczna liczba uczniów »

Protokoły z kontroli

Sprawozdania budżetowe

Sprawozdania finansowe

Informacje o zgromadzeniach

Narodowy spis powszechny 2021